BLOG

Miesięczna rata kredytu we frankach wzrosła nawet o 21 % – poznaj powody

W ostatnim czasie polscy kredytobiorcy, spłacający kredyty waloryzowane kursem franka szwajcarskiego, wyjątkowo dotkliwie odczuwają rosnącą wysokość miesięcznej raty kredytu. Powodów wzrostu wysokości raty jest co najmniej klika, a prognozy nie napawają optymizmem. Do największych winowajców należy zaliczyć rosnące stopy procentowe i niekorzystny kurs CHF do PLN. Dla kredytobiorcy oznacza to przeciętny wzrost wysokości miesięcznej raty aż o 21 %. Poniżej przedstawiamy bieżącą sytuację na rynku i skuteczne sposoby wyjścia z kryzysu.

Niekorzystne stopy procentowe

Szwajcarski Bank Centralny po raz kolejny podjął decyzję o podwyższeniu stóp procentowych, a to oznacza, że nie są one na ujemnym poziomie. Do podwyżki doszło w czwartek 22.09.2022 r. Stopę procentową podniesiono o 75 punktów bazowych,
z -0,25 do 0,50. Wskazane zmiany zakończyły siedmioletni okres ujemnych stóp procentowych w Szwajcarii. Zaostrzenie polityki pieniężnej w tym kraju uzasadnia się inflacją.

To, co dzieje się w Szwajcarii negatywnie wpłynie na portfele frankowiczów w Polsce. Wzrost stóp procentowych spowoduje bowiem podwyższenie raty kredytu. Nie jest
to jednak pierwsza taka podwyżka. W czerwcu 2022 r. Szwajcarski Bank Centralny podniósł stopy o 50 punktów bazowych i planuje kolejne podwyżki. Frankowicze muszą być zatem przygotowani na to, że ich sytuacja nie poprawi się w najbliższych latach.

Kurs franka szwajcarskiego

Wysokie stopy procentowe to nie jedyna zła wiadomość dla frankowiczów. Kolejną jest znaczny wzrost kursu franka szwajcarskiego względem złotego. Kondycja waluty szwajcarskiej ma ogromny wpływ na wysokość raty kredytu. Kurs CHF przebił barierę 5 złotych i według najnowszych prognoz ma się na tym poziomie utrzymać przez kilka kolejnych lat. Tak wysokie notowanie kursu CHF do PLN jest historyczne, ponieważ nigdy dotąd frank nie sforsował granicy 5 złotych. Eksperci rynku finansowego zgodnie twierdzą, że kurs franka szwajcarskiego może jeszcze wzrosnąć i osiągnąć wysokość 6 złotych. Na tle innych walut jest to wyjątkowo wysoki rezultat.

Wzrost kursu to automatycznie wzrost raty kredytu, a przecież już wcześniej rata była bardzo wysoka. Dodatkowo frankowiczom rośnie również saldo kredytu. Pętla zaciska się na szyjach kredytobiorców coraz mocniej, bo rośnie dług wyrażony w złotówkach.

Kredyt we frankach a inflacja

Sytuacja gospodarcza na świecie i w Polsce pogarsza się. Nieprzerwanie rosną ceny produktów i usług, spada koniunktura. Ogólne osłabienie wartości złotego sprzyja trudnościom również w spłacie kredytu walutowego. Daleko idące zmiany walutowe
i słaba koniunktura na rynku nie pomagają frankowiczom i brak widoków na znaczącą poprawę tego stanu rzeczy. Duże zawirowania na rynku wywołane pandemią COVID-19 i wojną na Ukrainie sprawiają, że inwestorzy lokują zdobyty kapitał w bezpiecznych miejscach, takich jak np. banki szwajcarskie. Wiele wskazuje na to, że wartość złotego będzie raczej spadać, natomiast kurs franka szwajcarskiego będzie rósł, osiągając nienotowane wcześniej wartości.

Kredyt we frankach w 2022 r. i co z nim zrobić?

Obecnie jest już oczywiste, że splot licznych, coraz bardziej negatywnych czynników w gospodarce zmierzającej do kryzysu poważnie utrudnia życie osobom uwikłanym
w spłatę kredytu walutowego waloryzowanego kursem CHF. W domowych budżetach takich osób często dochodzi do kumulacji nieszczęść. Nie dość bowiem, że trudno jest się utrzymać, to jeszcze należy spłacać horrendalnie wysokie raty kredytu, którego zabezpieczenie najczęściej stanowi zamieszkiwana nieruchomość. Dla wielu osób utrata nieruchomości byłaby równoznaczna z zawaleniem się całego życia, a przecież od umowy kredytu można się skutecznie uwolnić, zaś od obowiązku spłaty nadmiernie wysokiej raty kredytu uchylić (zgodnie z prawem) na czas trwania procesu sądowego o unieważnienie takiej umowy. Według najnowszych statystyk 95 % kredytobiorców wygrywa w sądach sprawy z bankami, jednak przy wsparciu fachowych prawników. Jeżeli borykasz się z problemem, to sprawdź ofertę kancelarii radcy prawnego Iwony Rzucidło. Dotychczas wykazaliśmy 100 % skuteczności w sprawach dotyczących helweckiej waluty. Już czas, aby uwolnić się od kredytu i znowu stanąć na nogi. Umów się na bezpłatną konsultację, a przedstawimy Ci wszystkie szczegóły współpracy.

Iwona Rzucidło – radca prawny, prezes i partner zarządzająca w Iwona Rzucidło Kancelaria Radcy Prawnego

Oceń tą stronę

Podziel się treścią z innymi:

Facebook
Twitter
LinkedIn