JAKO EKSPERCI OSTRZEGAMY
Od lat z sukcesami pomagamy frankowiczom w uwolnieniu się od ich toksycznych kredytów. Na podstawie tego doświadczenia przyjrzeliśmy się też umowom o kredyty złotówkowe (w PLN) i… tam też dostrzegliśmy wiele nieuczciwych postanowień, naruszających prawa kredytobiorców. Jako jedna z pierwszych w Polsce kancelarii prawnych zaproponowaliśmy złotówkowiczom dwa rozwiązania problemów z ich kredytami – doraźne (zmniejszające raty kredytu „tu i teraz”) oraz w dłuższej perspektywie (pozwanie banku). W aktualnej sytuacji gospodarczej jedynym efektywnym i równocześnie najkorzystniejszym dla kredytobiorcy rozwiązaniem pozostaje zwykle dochodzenie swoich praw w sądzie, podobnie jak robią to frankowicze – i to, jako eksperci w tym temacie, stanowczo rekomendujemy.
Większość analizowanych umów kredytów złotówkowych ma bardzo poważne wady prawne, na które kredytobiorca może powołać się w sądzie na swoją korzyść. Konsekwencją wygranej przez kredytobiorcę sprawy będzie:
1. Stwierdzenie nieważności umowy kredytu złotówkowego,
albo
2. „Odwiborowienie” umowy kredytu złotówkowego,
albo
3. Zastosowanie przez sąd tzw. sankcji kredytu darmowego.
„BEZPIECZNY KREDYT W PLN”
Stwierdzenie nieważności umowy kredytu złotówkowego to jej uznanie za nigdy nie zawartą. Skutek ustalenia, że umowa kredytu w PLN jest nieważna dotyczy przede wszystkim wzajemnych rozliczeń stron takiej umowy. Kredytobiorca odzyskuje od banku wszystko co mu zapłacił poza kapitałem kredytu – a więc wszelkie odsetki kredytowe czy opłaty z tytułu ubezpieczeń, prowizje itp., a dodatkowo wysokie kwoty z odsetek ustawowych za opóźnienie. Kredyt kosztuje go zatem wtedy 0 zł, a odsetki ustawowe za opóźnienie dają mu dodatkową rekompensatę za konieczność wniesienia sprawy do sądu i oczekiwania na wyrok.
Nie trzeba się jednak obawiać, że bank lub sąd zabiorą nam to, co zakupiliśmy na podstawie nieważnej umowy kredytu ani że musimy spłacić kredyt natychmiast po takim orzeczeniu sądowym. Odpowiednio przygotowane działania prawne pozwolą na wybór optymalnego scenariusza dla każdej sytuacji indywidualnie.
Stwierdzenie nieważności umowy kredytu oznacza w uproszczeniu, że kredytobiorca otrzymał kredyt za darmo. Sądy ustalały nieważność umów kredytów w PLN na długo przed podwyższeniem stóp procentowych i tym samym wzrostem stawki WIBOR.
„BEZPIECZNY KREDYT W PLN”
Podobnie jak kredyty frankowe, także umowę kredytu w PLN można pozbawić niedozwolonych postanowień i dalej wykonywać jako uczciwą i bezpieczną dla konsumenta. Niedozwolone (sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami) klauzule umowne są „wykreślane” z umowy kredytu. Dotyczy to m.in. postanowień wprowadzających do umowy zmienne oprocentowanie kredytu – oparte na stawce WIBOR.
„BEZPIECZNY KREDYT W PLN”
Zastosowanie przez sąd tzw. sankcji kredytu darmowego jest podobne w konsekwencjach do stwierdzenia nieważności umowy kredytu, jednak odbywa się na innej podstawie prawnej. O wyborze tego wariantu decyduje wynik analizy umowy kredytu w PLN, który może wskazywać na wady umowy kredytu skutkujące nałożeniem tej sankcji wobec banku.
Przeanalizujemy Twoją umowę kredytu i pokażemy ile możesz zyskać dochodząc swoich praw
Przeanalizujemy Twoją umowę kredytu i pokażemy ile możesz zyskać dochodząc swoich praw
© 2023 Iwona Rzucidło Kancelaria Radcy Prawnego, Made By DarkSite