BLOG

Znaczenie rozpoczęcia przymusowej restrukturyzacji GETIN NOBLE BANK S.A. – decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Co dalej z Frankowiczami?

W dniu 30 września 2022 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank S.A ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową.

Decyzję o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji BFG wydał w dniu 29 września 2022 roku.

Co istotne następca Getin Noble Bank S.A nie przejął portfela kredytów frankowych, które zostaną w restrukturyzowanym banku.

Zgodnie z treścią decyzji BFG, działaniami pomocowymi są objęci klienci banku, z wyłączeniem m.in. praw majątkowych oraz roszczeń wynikających z czynności faktycznych, prawnych lub czynów niedozwolonych dotyczących umów kredytów, kredytów hipotecznych i pożyczek denominowanych we franku szwajcarskim (CHF) lub indeksowanych kursem franka szwajcarskiego (CHF), oraz roszczeń wynikających z tych praw majątkowych, w tym objętych postępowaniami cywilnymi, administracyjnymi, niezależnie od daty ich podniesienia.

Podkreślić należy, że na chwilę obecną pełnomocnictwa Getin Noble Banku S.A uległy wygaśnięciu (odwołanie zarządu banku). Tym samym rozprawy, które miały odbyć się w najbliższych dniach, są zdejmowane z wokandy.

Natomiast w sytuacji gdy postępowania sądowe będą się toczyć wówczas będzie można uzyskać w dalszym ciągu wyrok unieważniający umowę. Oznacza to nie mniej nie więcej, że Frankowicz nie będzie miał obowiązku spłacać rat kredytu, nie będzie podstawy do rozliczania rat a jednocześnie wyeliminowana zostanie możliwość wypowiedzenia umowy kredytowej.

Z uwagi na powyższe konsumenci – Frankowicze winni rozważyć jak najszybsze wniesienie pozwu o stwierdzenie nieważności umowy i złożyć wniosek o zabezpieczenie poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania spłat kredytu i w ten sposób spróbować zabezpieczyć swoją sytuację.

Nadmienić należy, że zgodnie z treścią art. 176 § 2 k.p.c. sąd zawiesi na wniosek Bankowego Funduszu Gwarancyjnego postępowanie, w którym stroną postępowania sądowego jest podmiot w restrukturyzacji. Aktualnie Kancelarii nie został doręczony, żaden wniosek w tym przedmiocie, prowadzone są zatem w dalszym ciągu czynności prawne chroniące interes prawny Klientów – Frankowiczków. Biorąc pod uwagę przedmiotową okoliczność „czas to pieniądz”.

Zatem, jeżeli borykasz się z problemem, to sprawdź ofertę kancelarii radcy prawnego Iwony Rzucidło. Umów się na bezpłatną konsultację, a przedstawimy Ci wszystkie szczegóły współpracy.

Oceń tą stronę

Podziel się treścią z innymi:

Facebook
Twitter
LinkedIn