fbpx

BLOG

Wywiad z nami w biznesowym portalu bizneszklasa.pl

Wywiad pochodzi z dnia 4 października 2022 roku, którego udzieliła Iwona Rzucidło i dotyczył on między innymi wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odnośnie kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich oraz obecnej sytuacji kredytobiorców. Padły również pytania odnośnie prowadzenia spraw sądowych kredytobiorców oraz wpływu spraw sądowych frankowiczów na czujność obecnych kredytobiorców.

Pierwsze pytanie dotyczyło wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym postanowiono, że „sąd krajowy w przypadku sprzeciwu konsumenta, nie może zastąpić nieuczciwego postanowienia umownego, które dotyczy kursu wymiany, przepisem dyspozytywnym prawa danego kraju”. Iwona Rzucidło podkreśliła ważność tego wyroku nie tylko dla frankowiczów, ale i innych kredytobiorców, jak również to, że zostali oni wprowadzeni w błąd przez przedstawicieli banków, którzy mijając się z prawdą przedstawili kredyt w CHF jako korzystniejszy niż ten udzielony w walucie krajowej. Co w praktyce oznaczało, że w wyroku tym uwzględniono interesy frankowiczów, oraz wskazano na nieuczciwe działania banków. Rozmówczyni podkreśliła, że jej zdaniem sprawa ta będzie miała odbicie na sali sądowej w innych sprawach kredytowych, a sam wyrok jest dezaprobatą dla nieuczciwych działań banków.

W wywiadzie znajdziemy również wzmiankę odnośnie zdania Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na kwestię przedawnień roszczeń konsumenta. Iwona Rzucidło została również zapytana o jej zdanie na temat brania kredytu we frankach szwajcarskich, na co odpowiedziała jednoznacznie, że przykre konsekwencje kredytów w CHF w jej ocenie nie są winą kredytobiorców, a banków, które wykorzystywały swoją pozycję i wiedzę w celu sprzedaży produktu bankowego, a ich nieuczciwe działania były celowe i świadome.

W dalszej części wywiadu możemy przeczytać o prowadzeniu spraw sądowych związanych z problematyką kredytów frankowych o tym jak wiele czasu zajmuje przygotowanie się do sprawy oraz jakie dramaty rodzinne i życiowe kryją się za sprawami frankowiczów. Rozmówczyni podkreśliła jak ważne jest poznanie każdej osobistej historii klienta, bowiem jest to podstawa do zbudowania wzajemnej relacji i zaufania, co w efekcie końcowym przekłada się na ochronę jego interesów.

Ostatnie pytanie dotyczyło kwestii wpływu spraw frankowiczów na poziom zaufania i ostrożności wobec banków innych klientów. Iwona Rzucidło mówi o tym, że zwiększa się świadomość społeczeństwa w zakresie konieczności realizacji przez banki obowiązku informacyjnego, oraz klienci coraz częściej będą dążyć do uzyskania rzetelnej informacji odnośnie istotnych elementów kredytu. Podkreśla również jak bardzo często wizja posiadania własnego lokum może przysłonić nam oczy na tak ważne kwestie jak kruczki prawne zawarte w umowie kredytowej. Rozmówczyni mówi również o tym na co zwrócić uwagę przy czytaniu umowy kredytowej oraz co można negocjować z bankiem, aby wzięcie kredytu było dla nas najkorzystniejsze.

Więcej do przeczytania na: https://bizneszklasa.pl/czego-nauczyly-nas-sadowe-batalie-frankowiczow/

Oceń tą stronę

Podziel się treścią z innymi:

Facebook
Twitter
LinkedIn