fbpx

Czy sprawy frankowe przyspieszą? Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada ważne zmiany

Pojawiła się spora szansa na to, że wyroki w sprawach frankowych będą zapadać szybciej. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Sprawiedliwości pomóc ma w tym kadrowe wzmocnienie sądów, cyfryzacja akt, a także szkolenia sędziów. Resort szuka również rozwiązania, które sprawi, że bankowe pozwy wobec klientów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nie będą obciążać sądów. Pozytywne zmiany klienci banków, którzy przed sądami domagają się unieważnienia swoich umów o kredyt hipoteczny w CHF, powinni odczuć jeszcze w tym roku.

Unieważnienie umowy o kredyt hipoteczny denominowany albo indeksowany do franka szwajcarskiego to gorący temat. Dobrze pokazują to m.in. liczby spraw tego dotyczących, które toczą się w polskich sądach.

Dane Ministerstwa Sprawiedliwości pokazują, że w 2023 roku do sądów rejonowych i okręgowych w I instancji wpłynęło łącznie 90,2 tys. tego rodzaju spraw. Stanowi to 36 proc. wzrost względem roku wcześniejszego. Aktualnie polskie sądy mogą zajmować się ok. 180 tys. sprawami związanymi z roszczeniami z umów o kredyt hipoteczny denominowany lub indeksowany do szwajcarskiej waluty.

Sposoby na udrożnienie sądów. Wzmocnienie kadr

Zdaniem ekspertów, m.in. dzięki korzystnym dla klientów banków wyrokom Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które w klarowny sposób rozwiewają wątpliwości sądów w sprawie przyjęcia linii orzeczniczej, rozstrzyganie spraw powinno nabrać tempa, a tym samym wzrośnie liczba wydanych wyroków. Jednak z drugiej strony prokonsumenckie prawo i korzystne dla frankowiczów wyroki sprawią, że na pójście po sprawiedliwość i uwolnienie się od toksycznego zobowiązania zdecyduje się jeszcze więcej posiadaczy kredytu w CHF, przez co sądy będą musiały się zmierzyć z napływem nowych spraw.

A zatem już wkrótce w praktyce będzie można się przekonać, co oznaczają rządowe deklaracje dotyczące usprawnienia orzekania w sprawach frankowych.

Resort sprawiedliwości podjął już pewne kroki, które mają potwierdzić, że zapowiedzi zmian to nie są tylko słowa. Chodzi o wzmocnienia kadrowe w warszawskim Sądzie Okręgowym. Zasiliło go 9 nowych asystentów, a ma być ich jeszcze więcej. Ta jednostka dla frankowiczów ma szczególne znaczenie, bowiem tam właśnie toczy się ok. 25 proc. wszystkich spraw związanych z unieważnieniem umów o kredyt hipoteczny w szwajcarskiej walucie. Dzięki zasileniu kadrowemu orzekanie powinno przyspieszyć.

Nie obciążać sądów pozwami o korzystanie z kapitału

Przyspieszeniu spraw frankowych służyć ma także zmienione podejście sądów do pozwów przeciw frankowiczom, które składają banki. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowują analizy prawne dotyczące prowadzenia spraw związanych z roszeniami o korzystanie z kapitału. Pierwsze opracowania na ten temat mają być gotowe w drugim kwartale tego roku. Przygotowany materiał ma trafić do sądów i stać się przedmiotem szerokiej dyskusji. Po tym poszczególne sądy będą mogły decydować, w jaki sposób i czy w ogóle korzystać z możliwych rozwiązań.

Szkolenia i cyfrowe akta

W ciągu kilku najbliższych miesięcy ministerstwo zamierza ruszyć ze szkoleniami dla sędziów. W tym celu przygotowywane są materiały szkoleniowe na temat problemu umów kredytowych w CHF, które szczególnie przydadzą się tym sędziom, którzy od niedawna zajmują się sprawami frankowymi.

Resort sprawiedliwości, w porozumienia z sądami, w tym głównie z „wydziałem frankowym” w Warszawie, pracuje nad optymalną metodą digitalizacji akt. Możliwość korzystania z dokumentacji w wersji cyfrowej bez wątpienia usprawni rozstrzyganie sporów, w których stronami są frankowicze i banki udzielające im kredytów hipotecznych.

W ministerstwie powstał również zespół, który opracował projekt bazy danych z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Niebawem mają rozpocząć się konsultacje z sądami w zakresie przygotowanej propozycji.

Banki postawione pod ścianą, frankowicze górą

Zapowiadane i wdrażane zmiany to rozwiązania bardzo korzystane dla frankowiczów. Przybliżają im perspektywę sprawnego zwycięstwa nad bankami, unieważnienia umowy o kredyt hipoteczny i odniesienia wszystkich związanych z tym korzyści. Stąd też ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na złożenie pozwu, powinni zrobić to jak najprędzej.

W odmiennym położeniu znalazły się banki, dla których widmo seryjnych przegranych z frankowiczami i masowego odpływu klientów z każdym dniem coraz bardziej się urealnia. W takiej sytuacji mogą chcieć szukać dla siebie ratunku w ugodach, tak by zatrzymać frankowiczów u siebie. W tym miejscu warto przypomnieć, że ugoda to dla posiadaczy frankowych zobowiązań finansowych niekorzystne rozwiązanie.

Unijne i krajowe orzecznictwo, a także liczba wygranych spraw przez frankowiczów to dobitne dowody na to, że ze złożeniem pozwu przeciw bankowi nie warto zwlekać. Powierzając tę sprawę kancelarii prawnej wyspecjalizowanej w zagadnieniach finansowych, można być pewnym, że sukces jest na wyciągnięcie ręki. Profesjonalny i doświadczony zespół wesprze klienta i poprowadzi go do końcowego sukcesu, którym jest wolność finansowa i zerwanie toksycznego związku z bankiem.

Oceń tą stronę

Podziel się treścią z innymi:

Facebook
Twitter
LinkedIn