BLOG

Ugody frankowiczów z PKO BP S.A. – możliwe zagrożenia

Bank PKO BP S.A. jako pierwszy wprowadził program ugód na warunkach Komisji Nadzoru Finansowego (najkorzystniejsze obecnie warunki). Wielu kredytobiorców liczy na polubowne zakończenie sprawy.

Problem w tym, że postępowanie mediacyjnie przed KNF nie obejmuje wszystkich (są liczne wyłączenia), może trwać do 3 lat i mogą być to lata zupełnie zmarnowane z powodu niedojścia do porozumienia pomiędzy kredytobiorcą a bankiem. Wówczas kredytobiorcy tak czy inaczej pozostaje proces sądowy.

Ponadto, na ugodach odzyskuje się najmniej pieniędzy od banku. Najwięcej zaś przy najkorzystniejszym wariancie orzekanym obecnie przez sądy – stwierdzeniu nieważności umowy kredytów (aż 80% spraw frankowych – wyroków korzystnych dla frankowiczów – kończy się tzw. unieważnieniem umowy). Wówczas kredytobiorca uzyskuje orzeczenie, dzięki któremu korzysta z kredytu przez cały czas spłaty za darmo, czyli bez odsetek. To tylko jedna korzyść z procesu sądowego przeciwko bankowi. Często okazuje się, że po ugodzie trzeba nadal spłacić jakieś kwoty bankowi.

Dodatkowo, wątpliwe są w większości osoby mediatorów przed KNF w kontekście ich bezstronności – wywodzące się ze środowiska bankowego albo szkolone przez KNF, która jest naturalnie przychylna sektorowi bankowemu.

Co więcej, w postępowaniu ugodowym tak czy inaczej lepiej dla bezpieczeństwa kredytobiorcy lepiej nie występować bez pełnomocnika. Tego kosztu raczej się nie uniknie. Sprawia to, że ugody stają się jeszcze mniej opłacalne.

Jeśli potrzebujesz zobaczyć kalkulację opłacalności ugody dla Twojej umowy kredytu, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy.

radca prawny Iwona Rzucidło

Oceń tą stronę

Podziel się treścią z innymi:

Facebook
Twitter
LinkedIn