BLOG

Kredytobiorcy kredytów w PLN mogą wkrótce powtórzyć los frankowiczów

Kredytobiorcy „złotówkowi” czuli się dotychczas bezpiecznie. Aktualnie, w związku z niską stopą procentową (wyjątkowo niski WIBOR jako wskaźnik referencyjny dla kredytów w PLN jako składnik oprocentowania kredytu w postaci WIBOR + marża banku) coraz więcej osób otrzymywało kredyt złotówkowy. W górę więc poszybowały ceny mieszkań i domów. Kredytobiorcy przewidywali spokojną spłatę kredytu przez lata, bez jakichkolwiek niespodzianek.

Okazuje się jednak, że historycznie bardzo niski WIBOR musiał kiedyś wzrosnąć. Częściowo wynika to z prób poradzenia sobie z galopującą inflacją poprzez wzrost stóp procentowych, częściowo zaś z tego, że tak niskie stopy procentowe nie są „rynkowe” i nie mogą utrzymywać się w nieskończoność. Jak wynika choćby z kalkulatora rat zamieszczonego na stronie Komisji Nadzoru Finansowego (https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/), wzrost WIBOR o min. 5 punktów procentowych może dać nawet dwukrotność raty kredytu do spłacania co miesiąc. Oznacza to, że kredytobiorcy złotówkowi mogą w niedalekiej przyszłości podzielić los frankowiczów, którzy niemalże z dnia na dzień musieli płacić raty kredytu w dwukrotnej niż przewidywana wysokości. Prawdopodobnie wielu kredytobiorców nie będzie stać na tak wysoką ratę kredytu i będą musieli sprzedać kredytowaną nieruchomość.

Wzrost stóp procentowych i WIBOR jest nieunikniony i już się dokonuje. Z wartości nieco powyżej zera WIBOR 3M pod koniec września 2021 r. (ok. 0,24%) tylko w niecałe 2 miesiące uzyskał wartość ok. 1,67% (zob. https://www.bankier.pl/mieszkaniowe/stopy-procentowe/wibor).

Przed zagrożeniami przestrzegała KNF (https://www.knf.gov.pl/?articleId=73573&p_id=18).

Jeżeli jesteś kredytobiorcą złotówkowym i potrzebujesz porady jak zabezpieczyć się przed konsekwencją wzrostu oprocentowania kredytu, chętnie pomożemy. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

radca prawny Iwona Rzucidło

Oceń tą stronę

Podziel się treścią z innymi:

Facebook
Twitter
LinkedIn